امام جمعه اهل سنت اسديه خراسان جنوبي:
آنچه برای قضات لازم است که در سرلوحه کارشان قرار دهند، موضوع ایجاد عدالت است
مولوي سيد احمد عبداللهي گفت: نظام قضا در اسلام مهم و با اهمیت است و از صدر اسلام یک دستگاه مستقل به شمار می رفته است.

به گزارش روابط عمومی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت خراسان، مولوی سید احمد عبداللهی در مراسم این هفته نماز جمعه اهل سنت اسدیه، یکی از مسئولیت های مهم والدین را تربیت اولاد دانست و بر لزوم توجه جدی به تعلیم و تربیت فرزندان تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت خراسان، مولوی سید احمد عبداللهی امام جمعه اهل سنت اسدیه در خطبه های این هفته پس از تلاوت آیه«یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا قُوا أَنفُسَکُمْ وَأَهْلِیکُمْ نَارًا»(تحریم/۶) اظهار داشت: مسئولیت والدین در قبال فرزندان بسیار مهم است و آنان نباید از این موضوع حیاتی شانه خالی کنند و بی تفاوت باشند. در آیات قرآن بر این مسئله تاکید شده است «وَذَکِّرْ فَإِنَّ الذِّکْرَى تَنفَعُ الْمُؤْمِنِین»(ذاریات/۵۵)، «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا قُوا أَنفُسَکُمْ وَأَهْلِیکُمْ نَارًا»(تحریم/۶)، خداوند امر می کند که خود و خانواده تان، مسیری را انتخاب کنید که شما را از آتش جهنم حفاظت کند و به جنت برساند.

ایشان با بیان اینکه اسلام برای تربیت اولاد از بدو تولد تا زمان مرگ برنامه دارد، تصریح نمود: گفتن اذان و اقامه هنگام تولد، شهادتین زمان مرگ، تحنیک (شیرین کردن کام بچه)، تراشیدن سر، عقیقه در صورت توان و انتخاب نام نیک از جمله احکام اسلام در این باره است. انسان در روز قیامت با نام خود و پدرش صدا زده می شود، بنابراین باید نام های سفارش شده در اسلام مانند اسامی انبیاء را برای فرزندان انتخاب نمود.

امام جمعه اهل سنت اسدیه در ادامه نقش مهم والدین در قبال تربیت، تعلیم و اخلاق اولاد را یادآور شده و گفت: ما برای معالجه فرزندان سفر نموده و هزینه می کنیم تا جسم او را اصلاح کنیم اما چرا به اصلاح روح و روان او نمی پردازیم؟ والدین باید فرزندان را از صفات زشت مانند دروغ و غیبت و اعمال رذیله بر حذر دارند تا نگران آینده آنان نباشند. والدین هم چنین باید به رفتار خود هم توجه داشته باشند زیرا عملکرد آن ها سبب الگوگیری فرزندان از آنان می شود و اولاد، صفات و اعمال نیک و بد را از والدین خود یاد می گیرند.

مدیر مدرسه علمیه خدیجه الکبری اسدیه ضمن تاکید بر حضور فعال فرزندان در مکاتب قرآن، به اهمیت تربیت اولاد در پرتو احادیث و روایات اشاره نموده و عنوان داشت: امام طبرانی حدیثی را از حضرت علی(ع) نقل می کند که پیامبر(ص)فرمودند، «أَدِّبُوا أَوْلادَکُمْ عَلی ثَلاثِ خِصالٍ: حُبِّ نَبِیِّکُمْ، وَ حُبِّ أَهْلِ بَیْتِهِ، وَ قِراءَهِ القُرآنِ، فَإِنَّ حَمَلَهَ الْقُرْآنِ فِی ظِلِّ اللهِ یَوْمَ لاظِلَّ إِلَّا ظِلَّهُ» اولادتان را به سه چیز تربیت کنید: اول محبت ‌‌پیامبر که باید در خانه ها، مجامع، مدارس و مکاتب نسبت به آشنایی فرزندان با دین، آخرت و پیامبر همت شود، دوم محبت اهل بیت پیامبر و سوم تلاوت قرآن، همانا حاملان قرآن در زیر سایه عرش الله هستند در روزی که سایه ای جز سایه او وجود ندارد.

مولوی عبداللهی در ادامه با اشاره به روز جهانی مبارزه با مواد مخدر، برخورد قاطع جهت پاکسازی جامعه از این آسیب را خواستار شد و بیان داشت: متاسفانه مواد مخدر در بین جوانان رسوخ کرده و حتی خردسالان هم گرفتار شدند که اگر چاره ای اندیشیده نشود، مرحله‌ به‌ مرحله بیشتر در این منجلاب فرو می روند. ریشه کن کردن مواد مخدر تنها با اقدامات نیروی انتظامی میسر نیست، بلکه همکاری همه جانبه آحاد جامعه در این زمینه ضروری است.

ایشان افزود: اگر فرزندان ما گرفتار این آسیب شدند، صلاحیت و استعدادشان از بین می‌رود و عنصری مفید برای جامعه نخواهند بود و به مسیری خواهند رفت که خواسته دشمنان اسلام برای نابودی جوامع مسلمان است، زیرا آنان نمی خواهند رشد و نبوغ فکری جوانان ما را ببینند و شاهد پیشرفت فرزندان ما در زمینه‌های دینی و دنیوی باشند.

مولوی عبداللهی در فرازی دیگر ضمن گرامیداشت هفته قوه قضاییه، بر لزوم ایجاد عدالت در جامعه تاکید نموده و افزود: نظام قضا در اسلام مهم و با اهمیت است و از صدر اسلام یک دستگاه مستقل به شمار می رفته است، بنابراین آنچه برای قضات لازم است که در سرلوحه کارشان قرار دهند، موضوع ایجاد عدالت است. خداوند به کسانی که حاکمیت را در اختیار دارند می فرماید: «وَإِذَا حَکَمْتُم بَیْنَ النَّاسِ أَن تَحْکُمُوا بِالْعَدْلِ»(نساء/۵۸)، زمانی که در بین مردم قضاوت می کنید بر اساس عدالت حکم نمایید و در جای دیگر می فرماید: «فَلَا تَتَّبِعُوا الْهَوَى أَن تَعْدِلُوا»(نساء/۱۳۵)، هرگز از میل و سلیقه شخصی خود اتباع نکنید.

ایشان در ادامه سه ویژگی «عدالت در قضاوت»، «قاطعیت در قضاوت» و «استقلال در قضاوت» را از مشخصه های اصلی دستگاه قضا و قضات دانسته و افزود: قاضی نباید تحت تاثیر هیچ گروه و جناحی قرار گیرد و باید در زمان صدور رای، به فکر و مرام، مذهب و پست و مقام افراد فکر نکند و قضاوتی «عادلانه»، «بی‌طرفانه»، «قاطعانه» و بر اساس «حق» داشته باشد.

ایشان در پایان با اشاره به فصل گرما و افزایش مصارف خانگی، اظهار داشت: باید در استفاده از انرژی ها و به خصوص مصرف برق صرفه جویی کنیم، چرا که قطعی برق موجب اختلال و قطعی آب، مخابرات و گاز می شود.

فهرست