شناسه خبر: 25903

لینک کوتاه صفحه

https://khorasan.dmsonnat.ir/?p=25903

ظهور و بروز اراده ملی؛
تجلی وحدت شیعه و سنی خراسان جنوبی در انتخابات
جامعه اهل سنت خراسان جنوبی همگام با سایر اقشار مردم در انتخابات ۲۸ خرداد حضور گسترده داشته‌اند و با این حضور خود در پای صندوق‌های رای، جلوه‌ای باشکوه از وحدت‌ و همدلی را رقم زدند.

به گزارش روابط عمومی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت خراسان به نقل از ایرنا اهل تسنن و تشیع در کنار هم از ساعات اولیه رای‌گیری انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای شهر و روستا در شعب اخذ رای سراسر استان حضور چشمگیر داشتند و بار دیگر اتحاد و انسجام خود را در حفظ منافع ملی به جهانیان نشان دادند.

انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ یکی از عرصه‌های بروز و ظهور وحدت همیشگی شیعه و سنی در استان مرزی خراسان جنوبی است و حضور آنان در پای صندوق‌ها و شوق رای در آغازین ساعات روز گواهی بر این موضوع است.

جامعه اهل سنت خراسان جنوبی هم امروز با تعهد دینی و ملی در انتخابات شرکت کردند تا این حضور خاری بر چشم دشمنان و بدخواهانی باشد که با انواع ترفندها سعی در کاهش مشارکت مردم دارند.

امسال ۵۶۹ هزار و ۶۲۷ نفر در خراسان جنوبی واجد شرایط رای دادن هستند که از این تعداد ۱۶ هزار و ۳۴۸ نفر رای اولی به شمار می‌روند.

اهل تسنن ۱۰ درصد جمعیت خراسان جنوبی را تشکیل می‌دهند که اکثر آنان در شهرستان‌های مرزی درمیان، نهبندان و زیرکوه ساکن هستند و این استان از نظر وحدت شیعه و سنی در کشور زبانزد است.

وحدت و انسجام شیعه و سنی با یکدیگر در خراسان جنوبی در طول تاریخ به ویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون این استان را به یک الگو در کشور تبدیل کرده و شهرستان درمیان به عنوان یکی از شهرستان‌های دارالتقریب در سطح کشور است.

یکی از شهروندان اهل تسنن خراسان جنوبی در شعبه اخذ رای دبیرستان حاج محمدحسین محتانی روستای بجد بیرجند در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هدفم از حضور در انتخابات، انجام تکلیف و وظیفه شرعی و سیاسی است و از طرفی کمک به حل مشکلات جامعه است.

زهرا غفوری با بیان اینکه در این انتخابات آگاهانه شرکت کردم چرا که معتقدم که انتخاب فرد اصلح ارتباطی به قوم و مذهب ندارد، اضافه کرد: شیعه و سنی در همه صحنه‌ها در کنار یکدیگر هستند و در انتخابات هم باید دوشادوش هم شرکت کنند و وحدت و برادری خود را به جهانیان به اثبات برسانند.

یکی دیگر از شهروندان اهل تسنن بیرجند گفت: حضور در انتخابات وظیفه ملی و شرعی است.

علیرضا بلوچی افزود: ما شیعه و سنی در همه صحنه‌ها با هم برادر و برابر هستیم و در انتخابات هم در کنار هم شرکت می‌کنیم تا وحدت و برادری خود را نشان دهیم.

وی گفت: شیعه و سنی همه باید پشتیبان ولایت فقیه باشند و به دعوت ایشان درخصوص مشارکت حداکثری در انتخابات لبیک بگویند، شیعه و سنی باید در کنار یکدیگر فرد اصلح را انتخاب کنند تا بخشی از مشکلات کشور حل شود.

وی با اشاره به اینکه شیعه و سنی در همه صحنه‌ها به خصوص انتخابات به کوری چشم دشمنان وحدت‌آفرین بودند افزود: خراسان جنوبی به لحاظ وحدت و همدلی بین شیعه و سنی به عنوان یک الگو در سطح کشور مطرح است.

یکی از اهل سنت شهرستان درمیان و مقیم بیرجند هم در محل مسجد النبی (ص) بیرجند هم به خبرنگار ایرنا گفت: شرکت در انتخابات وظیفه دینی و ملی و وظیفه شرعی است لذا باید در انتخابات شرکت کنیم تا مهر تاییدی بر پایبندی ما به نظام و انقلاب اسلامی باشد.

مولوی عبداللهی امام جمعه اهل سنت اسدیه درمیان نیز اظهار داشت: از همه هموطنان شیعه و سنی می‌خواهم که در ساعات باقیمانده در انتخابات حضور حداکثری داشته‌ باشند چون بدخواهان نظام به دنبال کمرنگ کردن حضور مردم در انتخابات هستند و ما با حضور گسترده در انتخابات نباید بگذاریم این اتفاق رقم بخورد.

وی اظهار داشت: حضور شیعه و سنی با یکدیگر در انتخابات وحدت‌آفرین است و باید همه با وحدت و همدلی در انتخابات شرکت کنیم تا باعث شکست توطئه‌های دشمنان شویم و در پیشرفت کشور و استان مشارکت کنیم.

عبداللهی گفت: اهل تسنن و تشییع خراسان جنوبی به پیروی از فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری امروز مشارکت خوبی در انتخابات داشته‌اند که امیدواریم این حضور زمینه‌ساز حل مشکلات مردم شود.

وی افزود: هر قدر امروز حضور مردم در انتخابات و تعیین سرنوشت خودشان گسترده‌تر باشد، نشان می‌دهد که مردم به کشور و نظام خود وفادارتر هستند.

امام جمعه اهل سنت طبس مسینا از توابع شهرستان درمیان هم به خبرنگار ایرنا گفت: به عنوان یکی از ناظران انتخابات از صندوق‌های رای بازدید داشتیم که خوشبختانه مردم شهرستان درمیان مشارکت خوبی در انتخابات داشتند.

مولوی سید محمد حسینی افزود: جامعه اهل سنت در تمامی انتخابات گذشته نیز حضور حداکثری داشته‌ است و در انتخابات روز جاری هم به کوری چشم دشمنان پای نظام و انقلاب خود ایستادند و مشارکت حداکثری داشتند.

وی حضور در انتخابات را وظیفه ملی و شرعی دانست و اظهار داشت: با حضور باشکوه در انتخابات نباید بگذاریم که دشمنان به اهداف خود مبنی بر کاهش مشارکت مردم در انتخابات برسند.

مولوی حسینی گفت: اهل تسنن منطقه با حضور گسترده در انتخابات امروز ثابت کردند که تحت تاثیر تبلیغات سوء دشمن مبنی بر عدم مشارکت در انتخابات قرار نگرفته‌اند.

وی اظهار داشت: امروز در سطح جهان تمامی کشورهای دوست و دشمن انتخابات ما را رصد می‌کنند بنابراین هرچه مردم حضور بیشتری داشته باشند، دشمنان در طراحی برنامه‌های خود علیه ما ناامید و دوستان امیدوارتر خواهند شد.

امام جمعه اهل سنت طبس مسینا گفت: از همه مردم می‌خواهیم که در ساعات باقیمانده در راستای لبیک به فرمان رهبر انقلاب حتما در شعب اخذ رای حضور یابند و در انتخابات شرکت کنند.

وی بیان کرد: مردم شرکت در انتخابات را برای خود یک وظیفه بدانند و با انتخاب اصلح در انتخابات شوراهای شهر و روستا و ریاست جمهوری به توسعه و آبادانی شهر و کشور کمک کنند.

فرایند رای‌گیری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا همزمان با سراسر کشور امروز جمعه (۲۸ خرداد) در ۱۱ شهرستان استان خراسان جنوبی آغاز شد.

۳۸۲ شعبه شهری و ۶۴۲ شعبه روستایی از ساعت ۷ صبح امروز همزمان با سراسر کشور کار رای‌گیری انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا را در استان خراسان جنوبی آغاز کردند.

گزارش‌های دریافتی از سراسر استان حاکی است که مردم خراسان جنوبی در انتخابات ۲۸ خرداد حضور گسترده داشته‌اند.

فهرست