معرفی مدارس علمیه اهل سنت خراسان؛ مدرسه علمیه انوارالعلوم خیرآباد
خيرآباد روستايي نام آشنا، براي مردم خطه‌ي جنوب خراسان و بالاخص مردم ديار تايباد مي‌باشد.

این روستا در سمت شمال‌غرب شهرستان تایباد و شمال شرق شهر مشهدریزه قرار گرفته است، گرچه از نظر مسافت، فاصله‌ی چندانی با تایباد ندارد، اما از نظر تقسیمات کشوری و اقلیمی از توابع شهر مشهدریزه به حساب می آید و در مورد شهر مشهدریزه همین قدر می‌توان گفت که این شهر، مرکز میان ولایت بوده که از اتصال دو روستای مشهدریزه و ریزه در سال ۱۳۸۵به شهر تبدیل شد. خیرآباد به دلیل نوپا بودن و نداشتن قدمت زمانی، فاقد هرگونه ابنیه‌ی تاریخی می‌باشد. اما جاذبه های دینی، فرهنگی و اقتصادی از قبیل حوزه علمیه انوارالعلوم « واحد خواهران و برادران » و مسجد جامع زیبا و دیدنی این روستا برای علاقه مندان جلب توجه می کند.

 

دلیل نامگذاری خیرآباد

هماره شرایط و عوامل موثر در محیط، در نامگذاری و اشتهار آن به یک اسم خاص نقش حائز اهمیتی دارد. این روستا نیز از این قاعده مستثنی نبوده و به سبب وجود افراد خیّر و انسان‌های دیندار در این روستا که با هزینه‌های مالی و فکری خود در راستای ترقی و اعتلای دینی و معیشتی مردم و کمک به فقرا و مستمندان گام برداشته اند بدین اسم نامگذاری‌ شده است.

علاوه براین تمام ساختمان‌های دولتی از قبیل مخابرات، خانه بهداشت و مدارس ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان اعم از پسرانه و دخترانه به وسیله‌ی کمک‌های مالی مردم بالاخص خاندان رجبعلی‌زاده ساخته و وقف عام گردیده است.

 

تعدد اقوام

روستای خیرآباد یکی از معدود روستاهای مهاجرپذیر این منطقه است که به علت وجود ظرفیت های گوناگون از جمله زمینه کار برای جوانان، افراد زیادی از روستاهای همجوار و غیره از قبیل: ریزه‌،پشته‌، آبقه، پلبند و…در این روستا سکنی گزیده‌اند.

 

حوزه علمیه:

حوزه‌ی علمیه همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ به مدیریت جناب مولوی غلام احمد علی بایی تأسیس گردید و تمام مخارج مادی آن را مرحوم حاج عبدالغفور رجبعلی زاده و برادرشان حاج عبدالحکیم رجبعلی زاده تأمین می‌نمودند. هم‌اکنون نیز علاوه بر کمکهای مردمی که بخشی از مخارج حوزه را تأمین می‌کند بقیه‌ی مخارج حوزه را خاندان رجبعلی‌زاده  پرداخت می‌نمایند.

در راستای توسعه‌ی حوزه و رفاه حال طلاب، حوزه به بخش جنوبی روستا در زمینی به مساحت۵۰۰۰مترمربع منتقل گردید که اکنون در بخش های مختلف از جمله بخش نظام درسی کتابهای دینی از مقدمات تا دروس سطح و عالی، حفظ و روخوانی قرآن کریم، آموزش زبان عربی، تجوید، ادبیات فارسی، کامپیوتر، و… فعالیت دارد.

حوزه علمیه انوارالعلوم(واحد برادران) در زمینی با مساحت بالغ   بر۴۰۰۰۰ مترمربع قرار دارد، این مجموعه در  چهار فاز ساخته و تکمیل می‌گردد.

فاز اول با۶۴۰۰ متر مساحت و ۱۶۰۰متر زیر بنا، متشکل از مجموعه‌ی کلاس‌ها و خوابگاه طلاب، دفتر مدیریت و ناظم و دیگر امکانات رفاهی از قبیل بوفه و مخابرات و سرویس‌های بهداشتی؛ و فضای سبزی بصورت(+) که با میدانی زیبا در مرکز خود بر جذابیت مکان می‌افزاید.

فاز دوم مسجد حوزه است که به بهره‌برداری رسیده و محل برگزاری نمازهای پنجگانه طلاب و کلاس های اخلاق هفته ای طلاب می باشد.

و فاز سوم شامل کتابخانه، مجموعه‌ی سالن غذاخوری و آشپزخانه، سالن اجتماعات و کلاس‌های نظام درسی جدید می‌باشد که قسمتهایی از آن، من جمله: کتابخانه، آشپزخانه و قسمتی از سالن به بهره‌برداری رسیده و ما بقی روند تکمیلی خود را طی می نمایند.

فاز چهارم ساختمان ویژه حفظ می باشد که در زمینی به مساحت ۶۰۰ متر مربع در دو طبقه که جمعا ۱۲۰۰ می باشد ساخته شده است و بحمدالله مراحل ساخت و تکمیل آن در آینده ای نزدیک به بهره برداری می رسد.

 

نظام درسی حوزه

نظام درسی حوزه (واحد برادران)

نظام درسی حوزه (واحد برادران) دارای سه مقطع می‌باشد:

مقطع مقدمات: مدت زمان آن سه سال است که علاوه بر فقه و مقداری از قرآن و حدیث، بیشتر به مسائل صرف و نحو پرداخته می‌شود.

مقطع سطح: مدت آن چهار سال است که در این مقطع، علاوه برعلوم جدیدی از قبیل بلاغت و معانی و بیان؛ به مسایل فقهی و اصولی به صورت گسترده‌تری پرداخته می‌شود.

مقطع عالی: مدت زمان آن سه سال است و بیشتر به علم حدیث و تفسیر پرداخته می‌شود و سال آخر آن تماماً کتب حدیث (صحاح سته) خوانده می‌شود.

همچنین باید در نظرداشت نیازهای روز علما و نقش و کاربرد آن در جامعه؛ دو واحد درسی زبان و ادبیات فارسی برای کلاس‌های اول و دوم سطح، دو واحد آموزش زبان انگلیسی برای کلاس‌های سوم و چهارم سطح و دو واحد آموزش کامپیوتر برای کلاس‌های اول و دوم عالی در نظام آموزشی واحد برادران گنجانده شده است.

 

نظام درسی جدید

یکی دیگر از برنامه های آموزشی حوزه راه اندازی بخشی برای افراد دیپلمه و بالاتر یا افراد دارای سیکل با معدل بالا می باشد که بر این اساس یک نظام جدید و فشرده‌تر پایه‌ریزی شده است و مدت تحصیل در آن هشت سال است که در شش سال اول علاوه بر قسمتی از کتب نظام قدیم، کتب جدید از نویسندگان معاصر نیز در نصاب داخل گردیده است که هم اکنون تا سال ششم آن تدریس می‌شود و بحمدالله توانسته موفقیت های چشمگیری در این زمینه داشته باشد.

 

کتابخانه مرکزی حوزه علمیه انوارالعلوم خیرآباد

کتابخانه در زیرزمین ساختمان جدید حوزه واقع گردیده است که در حال حاضر تقریباً بیش از ۲۰٫۰۰۰ عنوان کتاب در آن نگهداری می‌گردد.

با توجه به اینکه بیشتر کتابهای موجود در رده‌ی ادیان و بخش اسلام و فلسفه‌ی اسلامی و تاریخ اسلام و ایران می‌باشد تفاسیر و منابع فقهی مذاهب اهل‌سنت و کتب احادیث، بیشترین کتابهای بخش مرجع را تشکیل می‌دهد ضمن آنکه دیگر منابع مرجع شامل: موسوعه‌ها، دائره‌المعارف‌ها، فرهنگ لغات و زندگینامه‌ها نیز چشمگیر است.

بحمدالله این بخش از حوزه توانسته خدمات فراوانی سوای طلاب به فرهنگیان وقشر دانشگاهی تایباد و شهرستانهای همجوار ارائه نماید که حضور پرشور فرهنگیان در راستای همکاری و ارائه نظرات و پیشنهادات خود گویای این ادعا است.

لازم به ذکر است نگهداری ۳۱ ترجمه از قرآن مجید به زبان‌های مختلف و زنده‌ی دنیا، از افتخارات کتابخانه‌ی حوزه‌ی علمیه می‌باشد.

 

نظام مدیریتی حوزه

نقش مدیر یا مسئول در ترقی و یا انحطاط هر موسسه یا مجموعه بر هیچ کس پوشیده نیست. زیرا مدیر مدبر می تواند با ایجاد وحدت و همسویی در بین افراد زیرمجموعه خود به اهداف عالی و والا دست یابد و اساسا تعیین مدیر مدبر یکی از سنت های حسنه رسول مکرم اسلام صلی الله علیه و سلم است.

این مجموعه نیز از ابتدای تاسیس خود با مدیریت جناب مولوی غلام احمد علی‌بایی و مشاورانی دانا و با تجربه همانند مرحوم حاج عبدالغفور رجبعلی زاده و حاج عبدالحکیم رجبعلی‌زاده کار خود را آغاز نمود، و بعد ازچندی بر اثر کهولت سن جناب مولوی غلام احمد علی بایی، جناب مولوی عبدالمجید رجبعلی زاده، مرحوم حاج عبدالغفور رجبعلی زاده مدیریت داخلی حوزه را به نیابت از جناب مولوی غلام احمد علی بایی عهده دار شدند.

نامبرده نیز با حسن تدبیر خود و همکاری ناظم و مشورت و رایزنی دیگر اساتید و افراد صاحب نظر، بحمدالله توانسته ‌است موانع و چالش‌های فراروی حوزه را در هم‌شکند . علاوه بر مدیر، ناظم نیز با پیاده کردن قوانین و ضوابط و برنامه های مؤثر در حوزه، نقش مهمی در این راستا دارد.

فهرست